Objawy półpaśca

W pierwszym etapie rozwoju półpasiec często mylony jest ze zwykłym przeziębieniem. Dzieje się tak, ponieważ początkowe objawy są podobne. Chory jest rozdrażniony, obolały, ma podwyższoną temperaturę ciała, odczuwa silny ból głowy oraz gardła. Następnie pojawia się tzw. ból neurologiczny, który wywołany jest podrażnieniem końców nerwów czuciowych. Po kilku dniach od momentu wystąpienia wymienionych objawów chory odczuwa nadwrażliwość skóry. Szybko przemienia się ona w silny, długotrwały, przeszywający ból.

Cechą charakterystyczną tej choroby jest ból zlokalizowany po jednej stronie tułowia (najczęściej klatki piersiowej) bądź twarzy. W tych właśnie miejscach zaobserwować można zmiany skórne, oraz towarzyszące im obrzęki, powiększenie węzłów chłonnych. Po kilku dniach od wylęgu wirusa na skórze pojawiają się czerwone plamy, które z czasem uwypuklają się, rosną i przybierają postać pęcherzyków wypełnionych płynem surowiczym. Pęcherzyki same zaczynają pękać, a w ich miejscach tworzą się strupy. Wysypka jest widoczna dla ludzkiego, chory w czasie jej trwania odczuwa silne swędzenie. Bardzo ważne jest, by powstrzymywać się od drapania, nie urazić grudek, gdyż na ciele mogą pozostać niegojące się, nieestetyczne blizny.

Wysyp, o którym mowa ma charakter nawrotowy. Po pęknięciu pęcherzyków często pojawiają się nowe. W ostatnim stadium choroby zazwyczaj występuje neuralgia półpaściowa. Mowa tu o nerwobólach, które mogą towarzyszyć pacjentowi nawet przez długi czas po wyleczeniu. W skrajnych przypadkach zdarza się, że bóle te będą wracały nawet przez kilka lat z niesłabnącą siłą.

Wyróżniamy dwie groźne postacie półpaśca :

  • półpasiec oczny
  • półpasiec uszny

Przebieg obu jest bardzo ciężki, uciążliwy i przede wszystkim bolesny dla pacjenta.

Półpasiec uszny związany jest z bardzo silnym bólem ucha oraz wysypką występującą na małżowinie usznej, błonie bębenkowej oraz w przewodzie słuchowym. Po wyleczeniu u pacjenta mogą występować powikłania, szumienie w uchu, przytępienie słuchu, a nawet jego utrata.

Półpasiec oczny występuje na powiece, skroni oraz czole. Okazuje się szczególnie groźny, jeśli owrzodzenia pojawią się we wnętrzu oka, tj. na spojówce bądź rogówce. W takich przypadkach często występują infekcje bakteryjne oraz ropne stany zapalne. Po przejściu takiego półpaśca na rogówce mogą pozostać blizny, mięśnie odpowiedzialne za ruch gałki ocznej mogą zostać uszkodzone. W skrajnych przypadkach chory może utracić wzrok w zainfekowanym oku.

Półpasiec zarówno uszny jak i oczny może doprowadzić do porażenia nerwów twarzy, które będzie towarzyszyło pacjentowi przez długi czas.