Leczenie półpaśca

Półpasiec jest chorobą uleczalną. Zdiagnozowany przez lekarza w początkowym stadium jest łatwiejszy do usunięcia. W takim przypadku chory dostanie leki przeciwwirusowe, które będą zapobiegały rozwojowi choroby, a co za tym idzie jej lżejszy i łagodniejszy przebieg.

Jeżeli pacjent późno odkryje półpaśca, będzie mógł liczyć tylko i wyłącznie na leki łagodzące ból oraz inne objawy choroby. Lekarze zalecają choremu wypoczynek, spożywanie owoców oraz picie dużej ilości płynów. Ważne jest, by dostarczać organizmowi cynk oraz witaminy z grupy B i C, co poprawi naszą odporność i pomoże szybciej uporać się z chorobą.

Na najbardziej wrażliwych miejscach na skórze (na czerwonych plamach, grudkach wypełnionych surowiczym płynem, wysypce) zalecane jest stosowanie opatrunku w postaci jałowej gazy nasączonej zimną wodą. Dla ukojenia bólu, chory może także zażyć kąpieli w wodzie z dodatkiem mączki owsianej bądź skrobi kukurydzianej. Na same pęcherze stosuje się leki o działaniu odkażającym, ściągającym bądź miejscowo znieczulającym, przepisane przez lekarza.

Bardzo ważne jest, by wszystkie kroki, które chcemy podjąć, by zwalczyć chorobę skonsultować z lekarzem. W naszym kraju na dzień dzisiejszy nie są dostępne szczepionki przeciw wirusowi hermes virus varicella. Prawdopodobnie w najbliższych latach ulegnie to zmianie, gdyż prowadzone są badania na preparacie Zostavax, który wydaje się być skuteczny i pokonuje wirusy.